Det är hög efterfrågan på korthårsvalpar efter jagande föräldrar. Ta kontakt med någon i avelsgruppen för att få senaste informationen angående planerade och aktuella parningar

Valpar från Backgårdens Kennel

Valpar väntas v.20
e. SEJ(D)CH SE44423/2019 Hälludden´s Hugo
u. SEJ(D)CH SEVCH SE38257/2021 Toppskottets Cleo
Hugo vann drev-SM 2023 och har VG på utställning
Cleo var både viltspår och drevchampion vid 2,5 års ålder.
Båda hundarna mycket bra mentalt och snälla hundar
Inavelsgrad 3.1%
Uppfödare:
Aron Andersson
Dalstorp
Tel: 0701900432
aron.andersson@nexans.com

Valpar från Kramskogens Kennel

Valpar födda 6/4, 5 tikar 0 hanar.  
e. SE53614/2020 Kramskogens Alma.                                       
2 ettor rå jaktprov,  Excellent utställning.  
u. SE43190/2017 Belgian Joy Harry.
jch, 10 ettor jaktprov, vg utställning.                                             
Tiken bra sök, snabbupptagare, bra skall.
Hanen grym jakttax
Båda hundarna mycket sociala, lokalklubb Småland
Uppfödare: Kenneth Allansson
Ugglebo 402 
38899 Påryd
Tel: 070-567 91 54
Mail: k.allan@telia.com


Valpar från Murbergets Kennel



Två hanvalpar söker nytt hem. Valparna är efter jakt, spår och utställningsmeriterade föräldrar. 
e SV(d)CH Jack av Siradachs SE41431/2020 
u SV(v)CH SV(d)CH Murbergets Lita SE34285/2018 
Se mer på www.murbergets.se 
Levklara v 13. 
Jack är ögonlyst UA, Lita har godkänt BPH. 
Ring gärna vid intresse
Uppfödare:Thord Andersson
Ängesvägen 13

Tel: +46703401842
Mail: murbergets@gmail.com



Valphänvisare
Avelsgrupp/Valphänvisare
​​​ Niklas Karlsson
Tel: 0708-1539 97
Strömstad
Hagabergskog@yahoo.se

Maria Johansson
Tel: 0174-10793, 070 6352105
Alunda
gm.johansson1958@gmail.com

Åke Svensson
Tel: 0472-14915
Alvesta
raglantan.tax@tele2.se

Anders Westrin
Tel. 070-551 49 30
Stöde

anders.westrin@hotmail.com

Norge:
Raymond Bråten
Båstad
Tel: +47 69 82 84 99, +047 92 80 87 41
raymond@kennel-kokopelli.com
 
Finland:
Pontus Häggblom
pontus.haggblom@gmail.com
+35 850 593 9180

Inari Kuisma
+35 840 766 2960
inari.kuisma@multi.fi